לימודי SQL – מהי? ומה בתכנית הלימודים?

תוכן עניינים:

 1. כל אחד צריך ללמוד SQL!
 2. מה זה SQL?
 3. SQL – שימושים רבים לה
 4. אז למה ללמוד SQL?
 5. מה מציעים לימודי SQL
 6. מדוע כדאי לבחור במכללה מקצועית
 7. אפשרויות התעסוקה העומדות בפני בוגרי הקורס

כל אחד צריך ללמוד SQL!

לימודי SQL

בעוד זה נשמע כמו הצהרה, לימוד SQL באמת יכול להיות אחת ההחלטות הגדולות בקריירה המקצועית של המשתמש. בין אם בגלל השכר הפוטנציאלי שעולה, או כדי לא להסתמך על אחרים בהשגת נתונים, ועד ללהיות מסוגל לשאול כל שאלה על העסק ולתת מענה דרך שימוש בטכנולוגיה רלוונטית. לימוד שפת SQL מאפשר לעשות הרבה יותר ממה שהיה ניתן בעבר.

לחצו כאן לפרטים אודות קורס ה SQL for Data Analysis החדש של נאיה

מה זה SQL

שפת SQL – Structured Query Language (שפת שאילתות מובנית) נועדה לטפל ולעבד מידע בבסיסי הנתונים היחסיים (רלציוניים). היא השפה העיקרית האחראית לניהול נתונים הנאגרים במסדי נתונים יחסיים/רלציוניים (RDBMS).

ישנן ארבע פעולות בסיסיות ש-SQL יכולה לבצע: INSERT, SELECT, UPDATE, DELETE – אלו הפקודות העיקריות איתן יעבוד המשתמש על מנת לשלוף מידע ממסד הנתונים. למעשה בעזרת פקודות SQL מעדכנים נתונים בטבלאות או מקבלים מהן נתונים.

SQL ידועה כאחת משפות התכנות הראשונות המיועדות למסד הנתונים, היא הנפוצה ביותר היום בתחום, יש לה מספר גרסאות (דיאלקטים) שתלוים בבסיס הנתונים שאנחנו עובדים איתו (MS SQL, Oracle, MySQL וכו’).

 

טעימה מקורס SQL על מבנה טבלה ופקודת SELECT:

כאשר משתמשים ב-SQL, יש להשתמש בתחביר הנכון. תחביר הוא הקבוצה של כללים לפיהם הרכיבים של שפה משולבים באופן תקין. תחביר SQL המבוסס על תחביר באנגלית. כאמור ניתן להשתמש באותו משפט SQL בבסיסי נתונים שונים, הפועלים בדרכים שונות לחלוטין.

אי תלותה של SQL במבנה הנתונים, בנוסף על עוצמתה של השפה (מאפשרת לאחזר חתכים מורכבים בפשטות רבה) המביאה להגדלת התפוקה של מתכנתי השפה, והתפשטותה למשתמשים שאינם מתכנתים, הפכו אותה לשפה המקובלת ביותר כיום בניהול בסיסי נתונים ותחקור הנתונים לצרכי ניתוח והשגת מסקנות.

SQL – שימושים רבים לה

מסד נתונים, במונחים פשוטים, הוא אוסף מאורגן של נתונים. מסד נתונים מורכב מטבלאות רבות, וטבלה מאחסנת שורות נתונים בפורמט מובנה המוגדר על ידי עמודות הטבלה. זה מייצג את ההיררכיה הבסיסית של מסד נתונים. בעת כתיבת שאילתות SQL, המשתמש מייצר אינטראקציה עם שורות של נתונים המאוחסנים בטבלאות הכלולות במסד נתונים. השפה איננה רק שפת שאילתות, אלא למעשה שפת הנתונים המקיפה ביותר, המאפשרת קשת רחבה של עבודה מול בסיס נתונים.

מדריך למשתמש: מבוא לבסיס נתונים ושפת SQL (פקודת SELECT)

החל מיצירת טבלאות סטטיות, אינדקסים, ויצירת טבלאות דינמיות מדומות (View), הגדרת אילוצים עסקיים (Assertions), ויצירת טריגרים (הדקים), דרך כריית נתונים בדרכים מגוונות, הכוללות פעולות בין טבלאות (כמו צירוף נתוני טבלאות, איחוד וחיתוך בין נתוני טבלאות), וכלה במניפולציה על נתונים כמו הוספת רשומות, עדכונן ומחיקתן, ואף אבטחת נתונים וניהול תנועות.

במקרים רבים השאילתות עצמן חבויות מאחורי ממשק משתמש ידידותי, אשר יוצר שאילתות כחלק מעבודתו. לדוגמה, שימוש בחלק ניכר מהמערכות שאנו מכירים נעשה באמצעות שאילתות. כמו: ממשק הכספומט שאנו משתמשים בו, מערכות לנציגי השירות והתמיכת לקוחות המתעדות פרטים עלינו כלקוחות ועל האינטראקציות שלנו עם החברה ועוד. בכולן יש הפעלה ושימוש בשאילתות SQL מאחורי הקלעים, באופן שהמשתמש (הלקוח/המוקדן) אינו צריך להיחשף למבנה הפנימי ולתחביר המדויק שלהן.

שפת SQL Basic

אז למה ללמוד SQL?

  • כי זה משפיע על המשכורת.
   לא קשה להשתכנע בזכות הנקודה הזו; רוב האנשים היו רוצים להיות מסוגלים להשקיע מאמץ ממועט עד רב מאוד כדי להרוויח יותר. לימודי SQL אחת הדרכים המצוינות להיכנס לתחום טכנולוגי ולאפשר פתיחת דלתות וחשיפה להזדמנויות תעסוקה לתפקידים מתקדמים יותר. שפת SQL היא דרישת בסיס היום לתפקידי אנליסטים למשל – מה שעד לא מזמן לא היה קורה, שפת SQL היא ידע חובה במגוון רחב של תפקידים נוספים, כך שבהחלט מדובר בקפיצת מדרגה מבחינת השכר.

כל מה שרציתם לדעת על תפקיד אנליסט הנתונים (Data Analyst)

  • כאמור, בגלל שידע ב-SQL הוא אחד הכישורים המבוקשים ביותר היום בתעשיה.
   המעסיקים מחפשים את אותם האנשים שיודעים את SQL. זה נכון שמדובר בפוטנציאל לשכר גבוה, בין היתר כי גם המעסיקים מכירים בערך שמביא לארגון מישהו מיומן ב- SQL.
  • כי עם SQL ניתן לקבל תשובה לכל שאלה.
   תחשבו על כל אותן השאלות שאתם שואלים על בסיס קבוע במסגרת התפקיד שלכם היום. לדוגמא: מה היו המכירות שלנו בשנה שעברה? מהו הדירוג הממוצע שלנו בשביעות רצון הלקוחות? באיזה שיעור צמצמנו את ההוצאות מאז הקיץ שעבר? כל אלה הן השאלות שניתן לענות באמצעות SQL. ברגע ש”מגלים” את מסד הנתונים שמאחסן את הנתונים שמחפשים ואת שפת SQL שמסייעת “לדבר” עם מסד הנתונים – תשובה כמעט לכל שאלה אפשרית באמצעות שליפת הנתונים הנדרשים וניתוח שלהם. מאותו הרגע אין צורך להסתמך על מסקנות פשטניות על בסיס “תחושות בטן” אלא להתייחס לעובדות ולקבל תובנות מבוססות מידע. בנוסף SQL מאפשרת למשתמשים להיות עובדים עצמאיים יותר ופחות תלויים בגורמי IT בארגונים.

מה זה להיות DBA

  • כי אין צורך יותר להתמודד עם Excel שמתרסק מפעם לפעם.
   קרה שה-Excel נתקע כי היו לכם המון שורות בגיליון? מסדי נתונים יחסיים נועדו לאחסן מיליוני שורות נתונים (אפילו מיליארדי שורות). SQL מאפשרת לכם לבצע פעולות על כמות עצומה של נתונים מבלי לדאוג שהכלי יתרסק בגלל שלא מתאים לכמות זו של מידע. Microsoft Excel הוא כלי נהדר; אבל פשוט לא נועד לבצע פעולות על עשרות מיליוני שורות בבת אחת. מסדי נתונים יחסיים נועדו לפעולות גדולות יותר, ו- SQL היא השפה המאפשרת לכם להשלים אותן.
  • מעתה השאלה “איך לעשות את הדוח הזה שוב?” לא מעסיקה אתכם יותר.
   שאילתות SQL ניתן לשמור בקלות לשימוש חוזר בכל נקודת זמן. קוד SQL ניתן גם לעריכה עם הערות, כך שתוכלו להכניס תיאורים ברורים ישירות בשאילתה. כאשר עובדים עם Excel, לפני שמגיעים לשלב של ניתוח עצמו יש לבצע המון עבודה כדי להכין בכלל את הנתונים לניתוח. ייתכן שצריך לייצא נתונים מדוח רגיל כלשהו, ולאחר מכן למיין אותו, ולאחר מכן להוסיף כותרות, ולאחר מכן לסנן ערכים מסוימים, וכן הלאה וכן הלאה וכן הלאה. עם קוד SQL, ניתן פשוט לכתוב את הקוד פעם אחת, לשמור אותו, לפתוח אותו מחדש, ולהפעיל אותו מחדש אם אי פעם צריך לייצר דו”ח נוסף. היעילות וחסכון בזמן העבודה הוא קריטי ברוב המקרים.

 

אנליסט עסקי – Business Analyst

Data Research Analyst

מה מציעים לימודי SQL

לימודי SQL מוצעים על ידי מסגרות לימוד שונות נולדו לאור הביקוש הרב לאנשי מקצוע מתמחים בתחום ה-Data. הלימודים מציעים סביבה לימודית, המתבססת על שפת תכנות פשוטה וקלה ללמידה (באופן יחסי), דבר המתאפשר הודות לכלים הרבים, אליהם נחשפים הסטודנטים במהלך הקורס. ניתן למצוא כיום תוכניות לימוד מקיפות מאד וגם כאלו הנחשבות לבסיסיות.

ישנם קורסי לימוד SQL המיועדים למתחילים ללא רקע, וכאלה המתאימים למתקדמים. ישנם קורסים המתקיימים בשעות הבוקר וקורסים המתקיימים בשעות הערב. הלימודים כוללים מפגשים הרבה תרגול על מנת להטמיע את הידע הנרכש טוב יותר.מבין נושאי הלימוד של הקורסים העוסקים בתחום, אפשר למצוא את הנושאים הבאים: מבנה מסדי נתונים, עיצוב ובנייה של מסד נתונים, עקרונות עבודה מול מסד נתונים, תכנות ב-TSQL ,SQL, מניפולציה על דאטה באמצעות פקודות שונות.

כחלק מתנאי הקבלה ללימודי SQL, יש להציג ידע וניסיון הרלוונטי לתחום (כאשר מדובר בקורסים מתקדמים יותר) או, לכל הפחות, היכרות עם מערכות ההפעלה השונות ואוריינטציה טכנולוגית ברמה טובה וחשיבה אנליטית.

מדוע כדאי לבחור במכללה מקצועית

היתרון הבולט של מסגרות לימודיות מקצועיות היא האפשרות לקבל את מלוא הכלים החשובים כדי לעסוק בתחום הפיתוח באמצעות SQL. את הלימודים מעבירים מדריכים מקצועיים בעלי רקע וניסיון בתחום. מכיוון שהם כוללים גם שיעורים מעשיים, יוצאים בוגרי המכללות המקצועיות, בתום תקופת הלימודים, אל השוק כשיש בידיהם את כל מה שהם צריכים כדי להשתלב בתפקידים השונים המערבים ומצריכים ידע וניסיון פרקטי בשפת SQL. בשל המגוון הרחב של המסלולים המקצועיים, יכול כל אחד, המתעניין בתחום, למצוא את המסגרת המתאימה לו תוך התייחסות לרמה שלו ולידע המתאים בתחום.

אפשרויות התעסוקה העומדות בפני בוגרי הקורס

התשובה לשאלה תלויה ברמת הקורס שעברתם וכמה צללתם לעומק השפה. בוגרי לימודי SQL, מיישמים את הידע שלהם בתפקידים המשלבים ניתוח נתונים בעיקר. היום שפת SQL הפכה לדרישת בסיס בנוסף לידע בתחום הליבה. בשנים האחרונות ישנו ביקוש רב מאד לאנשי מקצוע בתחום ה- Data, המפתחים בעזרת שפת SQL שאילתות והמסוגלים לעבוs מול מסד נתונים באופן עצמאי ללא התערבות של אנשי IT/DBA או BI.

אנליסטים המתחקרים בסיסי נתונים באמצעות השפה כחלק מעבודתם ובוגרי הקורסים השונים בתחום יכולים למצוא בקלות רבה עבודה במסגרתה יישמו את שלמדו.

אלו יכולות להיות משרות בחברות ההייטק, חברות סטארט אפ, במגזר הציבורי, הפרטי ועוד. זאת מאחר ותחום הנתונים והמידע רלוונטי לכל עולמות התוכן והמגזרים השונים בשוק העבודה הישראלי והעולמי.

אם אתם מעוניינים להיכנס לתחום מבוקש כיום בשוק העבודה, לימודי שפת SQL יכולים בהחלט להוות את הבסיס לקריירה מצליחה בתחום הנתונים והמידע בארגונים וביכולתכם יהיה לפתח זאת להתמחויות שונות בהן שפת SQL מהווה את הבסיס המקצועי למשרה הנחשקת.

לחצו כאן לפרטים אודות קורס ה SQL for Data Analysis החדש של נאיה

אנו בנאיה קולג’ מתמחים בהכשרות מקצועיות בתחום זה ונשמח לסייע ולייעץ בנושא: 073-2865544