מי הוא איש DevOps ולמה ללמוד קורס DevOps?

00

תחום ה-DevOps נחשב לאחד מהתחומים הכי חמים כיום בתעשיית ההיי-טק והרבה מאוד ארגונים משתמשים בכלי DevOps. במאמר זה נתאר מהם הכישורים שחברות אלו מחפשות אצל מועמדים לתפקידי DevOps ,ומה הן המיומנויות הנדרשות על מנת להפוך למקצוען אמיתי בתחום DevOps.

בקרב אנשים שמעוניינים להיכנס לעולם ההי-טק הטעות הרווחת היא שכל אחד יכול להיכנס לתפקיד של DevOps. התחושה נוצרת בגלל שפע של קורסים במכללות שונות שמציעות את ההכשרות הללו לכל מי שמעוניין, מבלי להבדיל בין בעלי נסיון טכנולוגי רלוונטי, עבורם כניסה לעולם DevOps היא קפיצת מדרגה ושדרוג בקריירה המקצועית, לבין אנשים ללא נסיון כלל או נסיון מתחומים לא רלוונטיים. אז בואו נעשה קצת סדר.

תוכן עניינים

 1. מהם תחומי הידע העיקריים והנדרשים בתחום DevOps
 2. Linux Fundamentals & Scripting
 3. ידע בכלים וטכנולוגיות שונות בתחום DevOps
 4. ידע בטכנולוגיות ענן
 5. Continuous Integration / Continuous Delivery
 6. Infrastructure As Code
 7. מתודולוגיה ועקרונות מפתח בתחום DevOps
 8. מיומנויות רכות
 9. למה ללמוד תחום DevOps?
 10. למה ללמוד בנאיה קולג’?

תחומי הידע נדרשים בתחום DevOps ומה המגייסים יחפשו בקו”ח שלכם:

 • ידע במערכת הפעלה Linux ויכולות כתיבת סקריפטים
 • ידע בכלים וטכנולוגיות שונות בתחום DevOps
 • ידע בטכנולוגיות ענן
 • Continuous Integration / Continuous Delivery
 • (Infrastructure as Code (IAC
 • מתודולוגיה ועקרונות מפתח בתחום DevOps
 • מיומנויות רכות

Linux Fundamentals & Scripting

מקצוען DevOps עובד המון עם מערכת ההפעלה של Linux ונדרש לכתוב סקריפיטים ליצירת תהליכים אוטומטיים. איש DevOps לא צריך להיות “גורו” בפיתוח תוכנה, אבל חייב להציג ידע באחת השפות הסקריפיטיות:

Ruby, Python, Java, Javascript, PHP, Bash, Shell, and Node.js.

בשנים האחרונות השפות השימושיות ביותר לאוטומציה הינן Python ו-Go.

ברוב החברות הסביבה מבוססת על מערכת הפעלה Linux, וגם כלי configuration management, ביניהם: Puppet, Ansible, Chef ואחרים.

ידע בכלים וטכנולוגיות שונות בתחום DevOps

תהליכי DevOps הם תהליכים המורכבים משלבים רבים והשימוש בכלים מגוונים הינו הכרחי על מנת להשיג תוצאה אפקטיבית. הכלים באים מתחומי פיתוח, בדיקות, ופריסה/אספקה של מערכות/תוכנה על גבי התשתיות הקיימות או בנייה של תשתית חדשה.

קיימים הרבה מאוד כלים בתחום, ואין טעם להכיר ולעבוד עם כולם, אבל ידע בכלים וטכנולוגיות מובילות מהווה יתרון עצום כדי להתקבל לתפקיד DevOps:

Source Control Continuous Integration Configuration Management Deployment Automation Containers Orchestration Cloud Platforms
Git Jenkins Puppet Jenkins Docker Kubernetes AWS
Bitbucket Bamboo Chef VSTS Vagrant Mesos Azure
TeamCity Ansible Octopus Deploy Swarm GCP

תחום DevOps הוא תחום דינמי שמשתנה כל הזמן. על מנת להבטיח שיהיו לכם כישורי DevOps עדכניים, עליכם ללמוד ולהתעדכן בכלי DevOps חדשים כל הזמן.

ידע בטכנולוגיות ענן

היום כבר ברור שאיש DevOps לא יכול לבצע את התפקיד שלו בצורה מקצועית ללא ידע בטכנולוגיות הענן – Cloud Skills. כיום סביבת הענן מספקת את התשתית בעולם ה-DevOps, ולמעשה מהווה פלטפורמה לבדיקות, הטמעה, ושחרור קוד. פלטפורמת הענן מאפשרת ביצוע תהליכים אוטומטיים ע”י כלי CI/CD, מציעה עלויות נמוכות יותר וכן אבטחה ברמה גבוהה. בנוסף, הפלטפורמה מאפשרת מעקב מתמיד ושקוף אחר משאבים וכן התייעלות משמעותית בהוצאות כספיות.

Continuous Integration / Continuous Delivery

לרוב, ידע כללי על כלים שונים אינו מספק ומומחה DevOps חייב לדעת איפה ומתי להשתמש בכל אחד מהכלים שעומדים לרשותו. בשורה התחתונה, מטרת השימוש בכלים המגוונים שהזכרנו נועדה על מנת לאפשר ולהבטיח אוטומציה של תהליכים, אינטגרציה, שיתוף ופריסת מערכות/תוכנה רציפה. איש DevOps חייב להיות מיומן ב-:

 • Automate DevOps pipeline
 • Continuous testing
 • Performance monitoring
 • Infrastructure settings and configurations

אוטומציה היא מילת המפתח בתפקיד של מומחה DevOps, מפני שאוטומציה יעילה מאפשרת הפחתת סיכונים הכרוכים בשילוב של גורם אנושי בתהליכי תוכנה מורכבים ומאסיבים ובכך מעלה את הדיוק, משפרת מהירות ,עקביות ואמינות תוך כדי הפחתת כמות כשלי תוכנה קריטיים.

Infrastructure As Code

Infrastructure as Code IAC – זהו תחום בעולם התשתיות, אותו מנהלים צוותי תפעול/אופרציה אשר מספקים תשתית ויכולים לנהל אותה באמצעות שימוש בקוד. כפי שאתם יכולים לתאר, עם ההתפתחות של תחום IAC ,הגבול בין מפתחים ואנשי תשתיות הולך ונעלם. ההתנהלות הזו רק מוכיחה ומחייבת רמה גבוהה של יכולות תכנות.

The Devops flow

מתודולוגיה ועקרונות מפתח בתחום DevOps

עד כה דיברנו בעיקר על המיומנויות הטכניות. אך יש גם להתייחס למתודולוגיה עליה נשען תחום DevOps. מתודולוגיה זו שואפת לחבר את עולם ה- Dev (פיתוח תוכנה) ואת ה- Ops (תפעול ואופרציה) של הארגון. לדוגמא, על מנת לשחרר תוכנה באיכות טובה ובזמן. אם איש DevOps מבין את המושגים המרכזיים של מתודולוגיה זו, הוא יכול לספק פתרונות יעילים יותר לבעיות עסקיות שונות.

מיומנויות רכות

תקשורת ושיתוף פעולה הן שתי תכונות קריטיות לתפקיד ה- DevOps והן מהוות את המפתח להצלחה. ככל שמפתחים וצוותי אופרציה מתקשרים זה עם זה בצורה ברורה ומדויקת יותר, לא רק שהם מפתחים ומשחררים תוכנה בזמן ובאיכות גבוהה, הם גם יכולים לסייע בשיווק היישום של המוצר עם עלויות נמוכות יותר ורווחיות גבוהה יותר.

איש DevOps משחרר “צווארי בקבוק” ומהווה חוליה מקשרת בתהליך הפיתוח והמעבר ל-Production. לכן הוא חייב להיות מסוגל לבנות קשרים טובים שמובילים להצלחה של התהליך כולו. מקצוען אמיתי יכול גם לסייע בטיפוח קשרים חיוביים עם לקוחות.

המעוניינים ללמוד את התחום צריכים להיות מסוגלים להקשיב, לדעת לנהל משא ומתן, לפתור בעיות ולעבוד בצוותים.

למה ללמוד תחום DevOps?

עולם של חדשנות המשלב ידע בתחומים רבים

היות ותחום DevOps חולש על תחומים רבים ומגוונים, אנשי מקצוע למעשה מבינים היטב ולעומק את כל התהליך של הפיתוח – (software delivery life-cycle (SDLC, כולל פיתוח תוכנה, בדיקות, production, תשתיות, ענן ועוד.

להיות במרכז התהליכים הקריטיים

כל ארגון מחפש אנשי מקצוע בעלי יכולות וידע בתחומים רבים המסוגלים להיות מעורבים בשלבים השונים של פיתוח התוכנה. כמות הטכנולוגיות והכלים, פרקטיקות ויישומים, עבודה עם צוותים רבים, מאפשרים לאנשי DevOps לתפוס מקום מוערך וחשוב מאוד בכל ארגון.

לימודי DevOpds

לאפשר התייעלות בתחום הפיתוח

DevOps גורם לתהליך SDLC להיות מהיר ויעיל יותר, מה שמבטיח שחרור תוכנה בזמן. ארגונים יכולים לנתח את התנהגות המשתמשים די מהר ולשלב את השינויים הנדרשים בגרסאות הבאות. דבר שמעניק לארגונים יתרון על המתחרים, והמשתמשים מקבלים מוצר טוב יותר.

לגרום להצלחת התוכנה

כשלים בתוכנה עלולים להוביל לתוצאות גורליות. החברה יכולה להיסגר, הלקוח יכול לעזוב את החברה למתחרים, ולפעמים זה יכול להגיע לכדי עניין של חיים ומוות!. לדוגמא, כשל בתוכנה גרם לכל מדינת וושינגטון לאבד את האפשרות לחייג למוקד חירום למשך 40 דקות. או בדוגמא אחרת, ברכבי טויוטה, כשל בהאצה הוביל לגרימת תאונות קטלניות בגלל תקלה בתוכנה.

מפתחים לא תמיד מודעים למה שקורה עם הקוד אחרי שהוא הועבר ל-production ולהיפך, ארגון לא תמיד מערב את המפתחים בתמונה הגדולה יותר כדי לעזור להם להתמקד במאמציהם וזה יכול ליצור בעיה. הפתרון לבעיה זו היה DevOps, מפני שזהו תחום המבטיח כי המפתחים יהיו מעורבים בשלבים השונים של מעגל התוכנה וידעו במה עוסקים צוותים שונים.

תחום חם – היצע משרות גבוה מאוד

יש ביקוש מאוד גבוה לאנשי DevOps מקצועיים אך אין מספיק אנשים איכותיים בתחום זה המסוגלים לעמוד בדרישות המעסיקים מצד אחד על מול האתגרים הטכנולוגיים שבפניהם עומדים הארגונים מצד שני. מה שמשאיר חלון הזדמנויות אדיר לכל מי שרואה את עצמו כבעל יכולות, פוטנציאל ו”ארגז כלים” שיכולים להתאים לכל ארגון.

אפשרות כניסה לתפקיד ממגוון רחב של תפקידים קודמים

האם כל אחד (מתחומים טכנולוגיים שונים) יכול להיות איש DevOps? כן!. אנשים מרקע מאוד מגוון יכולים ללמוד את התחום ולהתקדם. לתחום הזה מגיעים אנשי IT, אנשי דאטה, מפתחים, אנשי בדיקות תוכנה, אנשי תקשורת ואבטחת מידע. מדובר בתחום רחב מאוד שיש לעשות אליו הסבה מקצועית, כך שכל מי שמעוניין להיכנס לתפקיד מאתגר ועתיר ידע ויכולות – יכול לגשר על הפער כל עוד הוא מעיד על עצמו כמישהו דינמי שמסוגל ללמוד טכנולוגיות חדשות, בעל יכולות למידה עצמאיות גבוהות וכמובן רצון ושאיפות להתקדם ולהיות במרכז העשייה בעולם התוכנה.

למה ללמוד בנאיה קולג’?

נאיה קולג’ מציעה מסלול הכשרה אינטנסיבי ומעשי, אשר משלב לפחות 60% מהזמן בתרגול בכיתות הממוחשבות של המכללה. מסלול ההכשרה שלנו הינו היחיד בארץ המעניק ידע ויכולות בעולם הענן – ובמיוחד בפלטפורת ענן של חברת Google, מה שמאפשר למעוניינים לגשת למבחני הסמכה של החברה ולזכות בתארים מתקדמים בתחום הענן.

המסלול נבנה ע”י מומחים מובילים בתעשיה, ומבוסס על פרקטיקות וטיפים הכי מתקדמים ועדכניים מהנסיון היום יומי שלנו בליווי ארגונים.

 צפו בערב הסברה בנושא DEVOPS


השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

[current_url]
אני מעוניין/ת לקבל עדכונים וחדשות מנאיה קולג'