כולם מדברים על עבודה היברידית, אבל מה לגבי לימודים היברידיים?

 

מסתבר שלא כולם היו צריכים את קריאת ההשכמה של הקורונה, כדי להבין שככה לומדים היום.
מכללת נאיה למקצועות הדאטה עובדת במתכונת היברידית כבר 6 שנים, ובהצלחה רבה.

“הבנו שזה יכול לפתוח את הקורסים שלנו בפני קהל הרבה יותר רחב, בעיקר גאוגרפית” מספר נמרוד קינן, מנהל המכללה וראש תחום Data Engineering. “סטודנטים מהפריפריה, כאלה שאין להם רכב פרטי, או פשוט כאלה שעובדים עד מאוחר ולא רוצים לנסוע שוב אחרי העבודה, מתחברים אלינו מהבית וחווים את השיעור און ליין בצורה מושלמת.
מרבית הקורסים שלנו הם קורסי ערב שהסטודנטים בהם הם אנשים עובדים. אנחנו יודעים שהאפשרות ללמוד מהבית מאד מקלה והופכת את הלימודים לחוויה חיובית וטובה ולא לעול.”

במכללה יש כמובן גם  כיתות מחשבים מצוידות וחדשניות, עם פינות קפה ותה והתלמידים מוזמנים להגיע פיזית וללמוד פרונטלית בקבוצה, אך לצד כל זה, יש בהן גם תשתית ללמידה מרחוק המאפשרת למדריך ללמד גם את התלמידים בכיתה ובמקביל לשדר את השיעור בצורה מקוונת, לתלמידים בבית.

“גמישות ובחירה הם שם המשחק” אומרת דורינה בליק, מנהלת המכירות והשיווק במכללה. “כשאנחנו אומרים היברידי אנחנו מתכוונים לכל המעטפת. חומרי הלימוד שלנו הם בפורמט מודפס ודיגיטלי, התוכנות וההתקנות מסופקות גם בכיתה וגם בבית, אנחנו זמינים עבור כולם, גם מקצועית וגם טכנית כמעט 24/7 ותמיר, מנהל ה-IT שלנו, מתחבר אם צריך למחשבים האישיים של הסטודנטים – מרחוק.
במהלך השיעורים בנאיה קולג’, כל התלמידים, גם בכיתה וגם בבית, הם משתתפים פעילים. כולם מחוברים לכל המערכות, התוכנות והאפליקציות ולוקחים חלק אמיתי ומעשי בשיעור. בנוסף, כל השיעורים מוקלטים במלואם וזמינים לתלמידים בכל שעה לאורך כל תהליך הלמידה וגם חצי שנה אחרי סיום ההכשרה.

אל הקורונה הגיעה מכללת נאיה ערוכה מאד מבחינה תשתיתית והמוכנות הזו הוכיחה את עצמה. אנשים המשיכו להרשם לקורסים, ואפילו יותר מהרגיל. תקופת הקורונה היתה הזדמנות לשדרוג הידע המקצועי עבור רבים, והמתכונת של נאיה קולג’ התאימה להם מאד, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה טכנית.

“אבל לא צריך משברים כמו קורונה” אומר נמרוד. “מספיק יום גשם סוער או יום שהילד חולה בבית. האופציה ההיברידית מפשטת את כל העניין ומקלה על קבלת ההחלטות האם להרשם לקורס או לא. העובדה שגם בזמן ההדרכה וגם בזמן התרגול המדריכים זמינים לכל אחד ואחת, בכתה ובבית באופן שווה, הפכה את האופציה המקוונת להרבה פחות מאיימת והרבה יותר ידידותית. “

מכללת נאיה מציעה כיום 7 מסלולי הכשרה בעולמות הדאטה, כאשר רובם הגדול מסלולי ערב. בנוסף מציעה המכללה 2 מסלולים בשיתוף וסיבסוד רשות החדשנות הממשלתית, המיועדים למובטלים ומובטלות מעולמות הפיתוח והנתונים. כל המסלולים בלי יוצא מן הכלל מועברים היברידית וההגעה הפיזית לכיתה היא לשיקול דעתו של הסטודנט.

ההיברידיות של המכללה היא רק דוגמא אחת לתפיסה החדשנית ול”ראיית הנולד” של צוות המכללה. כל מסלולי הדאטה בנאיה קולג’ הם הראשונים מסוגם בארץ, וכולם פותחו כמענה על דרישות התעשיה והשטח. כזה הוא קורס ה-Data Analyst שנפתח לפני 8 שנים (והתפצל בשנים האחרונות ל-Business Analyst ו-Data Research Analyst, בעקבות מגמה שזיהינו בשוק), מסלול ה-  Practical Data Science שקיים אצלנו כבר 6 שנים, והכשרת ה-Big Data Engineer, שנפתחה לפני 3 שנים. בשנה האחרונה יצאנו גם עם שיתוף פעולה עם רשות החדשנות הממשלתית במסלולי דאטה מתקדמים ומסובסדים למובטלים. מהמסלולים האלה כבר הושמו לא מעט בוגרים בחברות שונות וכן בחברת האם נאיה טכנולוגיות.

 

“המתכונת ההיברידית שלנו באה לידי ביטוי לא רק בהכשרות הפרטיות שלנו, אומרת דורינה, אלא גם בקורסים שאנחנו מעבירים לארגונים. כיום יש לנו בין קורס אחד לשלושה ביום לחברות וארגונים גדולים המעוניינים להכשיר צוותים שלהם באחד מתחומי הדאטה.
מדובר בהכשרות מותאמות ארגון, שאנחנו תופרים בתיאום איתם כך שיענו לצרכים הספציפיים ולדרישות שלהם. את הקורסים האלה אנחנו מעבירים או אצלנו בכיתות, או במשרדי החברה או באופן מקוון. מה שהכי נוח ללקוחות. אנחנו ערוכים להכל. בשנה האחרונה למשל, יצאנו  עם מסלול מתקדם בעולמות הדאטה בייס: Big Data & Cloud Administrator, שזוכה להצלחה גדולה בפורמט של הכשרות ארגוניות.”

“אנחנו תמיד שמחים לראות כאן את התלמידים פיזית, אבל לגמרי מבינים את מי שבוחר ללמוד מהבית”. אומר נמרוד. “בכל מקרה, תמיד יש את אירוע סיום המסלול, בו מציגים התלמידים את פרויקטי הגמר שלהם. זאת מבחינתנו ההזדמנות (לפעמים לראשונה) לפגוש את כל התלמידים פנים אל פנים.
זה גם הזמן שלנו לדבר איתם על העתיד המקצועי שלהם ולבחון יחד איך אפשר לעזור להם להתקדם.”
היברידי או לא, הסטודנטים  של נאיה זוכים ליחס אישי וקרוב גם במהלך ההכשרה וגם לאחריה.
כבוגרים הם מקבלים ליווי תעסוקתי להשתלבות בתעשיה, הנחה קבועה (בגובה 7%) על כל קורס נוסף אליו יבחרו להרשם וגם אפשרות לשמיעה חוזרת של הקורסים אותם סיימו.
המדריכים של נאיה שומרים על קשר אישי עם רבים, מתעדכנים בכל התפתחות מקצועית וגם מייעצים אם צריך.

 

גם אתם מעוניינים להשתלב או להשתדרג בעולמות הדאטה וללמוד מהבית או מהכתה?

כל מסלולי ההכשרה שלנו – כאן