מהו תחום ה- Devops ומדוע כדאי ללמוד אותו?

תחום ה- Devops  מתפתח בשנים האחרונות בקצב מהיר, ומאפשר לאנשיו לקחת חלק מרכזי בכל שלבי פיתוח התוכנה והתהליכים הנלווים לכך. לצד שימוש בכלי תוכנה ופיתוח טכנולוגיות מתקדמות, אנשי ה- Devops מהווים דמויות מפתח בארגוני הייטק רבים, ומשמשים כצומת מרכזית בממשק שבין הפיתוח לבין הגוף הביצועי – עסקי.

עולם ה-Devops  מגוון ומאפשר חשיפה רבה למגוון טכנולוגיות ענן, מערכות הפעלה, כלי אוטומציה ובדיקה, אספקה והטמעת תוכנה ועוד.
לאנשי טכנולוגיה מנוסים עם רקע בעולם התוכנה, תפקידי Devops עשויים להיות קרש קפיצה משמעותי בדרך לתפקידי מפתח בתחום הפיתוח או הניהול. בנוסף, גם אלו המגיעים מרקע אחר יכולים להשתלב בתחום.

 תוכן עניינים:

 • Devops – תרבות ארגונית בסביבה מרובת כלי פיתוח
 • ידע וכלים נדרשים בתחום ה- Devops
 • מדוע כדאי ללמוד Devops – מסלולי קידום ואפיקי התפתחות מגוונים
 • מסלולי לימוד Devops בנאיה קולג’

Devops – תרבות ארגונית בסביבה מרובת כלי פיתוח

Devops היא תרבות ארגונית ענפה הנמצאת בלבה של תעשיית ההייטק ופיתוח התוכנה. בעוד שהמונח תרבות ארגונית לוקח אותנו לרוב למחוזות אחרים דוגמת משאבי האנוש, בתחום ההייטק הפך ה-Devops  למנוע העיקרי מאחורי כל תהליכי הפיתוח, הביצוע ואספקת הטכנולוגיה.

תחום ה- Devops (Development and Operation) מתעסק בפיתוח כלים ומתודולוגיות עבודה לצורך תמיכה שוטפת וקידום תהליכים בעולמות הפיתוח, IT, QA, אוטומציה, אבטחת מידע, סייבר ועוד.
אנשי ה- Devops הם הצומת הארגונית שאחראית על שיתוף הפעולה בין כל המחלקות בארגון.
בתור אלו, הם אחראים לפיתוח כלי אוטומציה, פריסה ואספקת כלי התוכנה ללקוחות ולעובדי הארגון, הקמת תשתיות חדשות או תפעול של הקיימות, ייעול שרתים ומסדי נתונים וכן הלאה.

נראה כי תחום ה- Devops חושף את אנשיו לשפות פיתוח מתקדמות וכלים למימוש טכנולוגיות שעד לפני כמה שנים לא יכולנו לחלום עליהם. הדרישה המתמדת לפיתוח של טכנולוגיות חדשות ומתקדמות יותר הוא הוא גם המניע המרכזי להתפתחות המואצת של התחום והביקוש ההולך וגובר לאנשי Devops.

על מנת להטמיע ולממש את שלל הטכנולוגיות, זקוקות חברות היי טק לאנשי Devops מיומנים, החל משלבי התכנון והגדרת דרישות המערכת, ועד שלבי הפיתוח, הבדיקות וההפצה בהם גם מעורבים אנשי ה- Devops.

לצד אלו, נחשפים אנשי ה- Devops גם לשיטות פיתוח מואץ (Agile). זאת בעקבות האילוצים הרבים בתהליך הפיתוח והשינויים המהירים בסביבה הטכנולוגית של ימינו. לכן, נדרשים אנשי ה- Devops לאפיין את המוצר וליצור סביבת פיתוח בזמנים קצרים, תוך כדי ניסוי וטעיה עד הגעה למוצר המוגמר.

לצד ידע מקצועי מגוון, התרבות הארגונית של ה- Devops כוללת גם את תהליכי האופרציה והתפעול. זהו בעצם החלק השני במשוואה איתה התחלנו (Development and Operation).
במסגרת תפקידם, על אנשי ה-Devops  לא רק לשלוט במיומנויות הטכניות המגוונות, אלא גם לדעת כיצד לחבר את כל תהליכי הפיתוח בארגון לכדי מתודולוגיה שיכולה לספק פתרונות מהירים – הן למשתמשי הארגון והן ללקוחות.

תהליכי האופרציה כוללים התערבות בכל שלבי הפיתוח, ואחריות על שיתופי הפעולה בין כל המחלקות הטכניות בארגון על מנת לשחרר את פתרונות התוכנה והפתרונות העסקיים בזמן ובאיכות הנדרשת.

קורס Devops

ידע וכלים נדרשים בתחום ה-Devops

כאמור, הידע שמאפיין את התפקיד הוא מגוון, ולעיתים גם משתנה כתלות באופי הארגון. בקצרה, ניתן להכליל ולומר שתחום ה- Devops פותח בפני אנשיו חלון הזדמנויות להתמקצעות בעשרות כלי פיתוח וטכנולוגיות מתקדמות. רבים יעידו כי אנשי ה- Devops שולטים בכל התהלכיים הטכניים בארגון – מהסיבה הפשוטה שהם אחראים לרבים מהם.

אלו הם תחומי הידע העיקריים של אנשי ה- Devops, והכלים המרכזיים בתחום שצריכים להיות חלק מקורות החיים של כל איש Devops:

 • הכלים של Devops: להוסיף את השורה עם הכלים הנחוצים…
 • ידע ושימוש בטכנולוגיות ענן (Cloud Computing).
 • ידע בכלים של Source Control, Continues Integration, Configuration Management, Artifact Repository ועוד.
 • כלי אוטומציה ואינטגרציה, כמו: Automate Devops Pipeline וPerformance Monitoring.
 • שליטה במערכת הפעלה Linux.
 • ידע בשפות תוכנות, Python, Ruby, PHP, Shell, js ואחרות, על מנת שיוכל להיות מעורב בתהליכי הפיתוח.
 • שימוש בכלים לבדיקות תוכנה וטסטים.

מדוע כדאי ללמוד Devops

בשונה משיטות העבודה על פיהן עבדו מרבית חברות הטכנולוגיה בעבר, כיום רוב הארגונים זקוקים לאנשי Devops מיומנים על מנת להניע את תהליכי הפיתוח והאופרציה.
עד לא מזמן, נהגו חברות הטכנולוגיה לעבוד על פי מתודולוגיה המבזרת את הסמכויות בידי אנשי מפתח בקבוצות השונות. כך לדוגמא, אנשי ה-IT היו אחראים לתהליכים של המחלקה בלבד, בעוד שאנשי הפיתוח עבדו כיחידה נפרדת.

לאור הביקוש הגובר לטכנולוגיות ועל רקע הקצב המסחרר של החידושים בשוק הייטק, חברות רבות רואות צורך בבניית שיטות עבודה מתקדמות ויעילות יותר.
לכן גם הביקוש לאנשי ה-Devops גבר בשנים האחרונות, והם נחשבים לבעלי הידע והסמכות להניע תהליכים רבים הקשורים לכל שלבי הפיתוח של התוכנה.
תחום ה- Devops מאפשר לכם להיות חלק בהצלחת התוכנה, לאפשר את ההתייעלות של תהליכי הפיתוח בארגון ולקחת חלק בקדמת הטכנולוגיה.

לצד הידע הרב שניתן לרכוש בעולם ה- Devops, מדובר גם בתפקיד מרכזי שמשמש קרש קפיצה לתפקידים בכירים וניהוליים בתוך הארגון. איש ה- Devops נתפס כדמות מרכזית בארגון, והוא נהנה מסמכויות רבות ואפשרויות קידום.

מסלולי לימוד Devops בנאיה קולג’

נאיה קולג’ מזמינה אתכם לקחת חלק בקורס Devops המועבר על ידי אנשי מקצועי מהשורה הראשונה. במהלך הקורס תחשפו לשיטות העבודה ולכלי הפיתוח עמם עובדים אנשי ה- Devops הלכה למעשה.
בנוסף, תוכלו לרכוש ידע תיאורטי ופרקטי קריטי שיעזור לכם להתברג לתפקיד ה- Devops הראשון שלכם.

הקורס מאפשר תרגול מעשי בכיתות הממוחשבות של נאיה קולג’, לצד ליווי מקצועי ואישי של מיטב אנשי המקצוע והמפתחים בתחום. המסלול נבנה על ידי מומחים המכירים את אופי העבודה ואת שוק ההייטק, מה שיקנה לכם יתרון בכניסה הראשונית לעולם הייטק.