אנליסט עסקי – מיהו ה Business Analyst ומה תפקידו בחברת הייטק?

התנופה האדירה שצובר עולם מערכות המידע בשנים האחרונות, מציב את תחום ניתוח הנתונים ועיבוד המידע בראש הפירמידה הטכנולוגית. הקידמה הטכנולוגית, יחד עם כמויות המידע ומאגרי הנתונים האינסופיים שארגונים וחברות נאלצים להתמודד עימם, הפכו את תפקיד האנליסט העסקי ואת מדעני הנתונים (Data Analyst) לשחקני מפתח בשוק ההיי-טק.

קורס Devops

בעבודתו יעסוק האנליסט העסקי בעיקר בעיבוד וניתוח מידע לצורך הסקת מסקנות והפקת תובנות עסקיות שיעזרו לארגון לקבל החלטות מקצועיות ועסקיות נבונות. למעשה, כלי הניתוח בהם משתמש האנליסט העסקי מאפשרים את הצמיחה הארגונית והעסקית של הארגון מכל הבחינות: הגדלת המכירות, שיפור השירות, טיוב שרשראות האספקה וכן הלאה.

Data Analysis – במה מדובר?

תחום מערכות המידע הוא אחד מהתחומים הטכנולוגיים הפופולאריים ביותר כיום. ההתקדמות המשמעותית שחווה עולם ההיי טק בכל הנוגע לטכנולוגיות המידע, יצרה אינספור הזדמנויות חדשות בתפקידי מפתח עבור מדעני נתונים, דאטה אנליסט ואנליסטים עסקיים – תפקידים התחלתיים כמו גם תפקידים מאתגרים ומורכבים עבור מהנדסים ואנשי תוכנה מנוסים יותר.

לדאטה אנליסט יכולים להיות פנים רבות, ותפקידו יוגדר בהתאם לארגון או לחברה אליה הוא משתייך. חשיבותו בתוך הארגון הטכנולוגי היא עצומה, והוא אחרי לביצוע תהליכי אנליזה ולניתוח נתונים ומאגרי מידע באמצעות שימוש בכלי תוכנה מתקדמים.

נדמה כי בתקופה בה חברות ההיי טק ויתר הארגונים נשענים על מאגרי נתונים ממוחשבים, ניתוח נכון של הנתונים הפך להיות רובד קריטי עבור כולנו. לצד אלו, חשובה מאוד גם יכולת ההבנה הארגונית והעסקית לה נדרש אנליסט הנתונים פעמים רבות.

השילוב שבין היכולת העסקית המפותחת לבין הכלים הטכנולוגיים המתקדמים לניתוח נתונים שרוכש אנליסט הנתונים הם המפתח להשתלבותו באחת הנישות המרכזיות לתוכן צומחים אנליסטים רבים – הוא  תחום ה-BI (בינה עסקית).


תפקידו של האנליסט העסקי ( Business Analyst)

בשיאו של עידן המידע, נדמה שהפריחה של חברות ה-BI והגידול העצום במספר החברות שמגייסות אנליסטים עסקיים כבר אינה מפתיעה אף אחד.

אם בעבר תפקיד האנליסט העסקי לא היה מוגדר, והרוב המוחלט של החברות נשען על מאגרי נתונים ידניים, בשנים האחרונות היוצרות התהפכו. כמויות המידע האדירות שנמצאות בידי כל חברה, מחייבות ארגונים פיננסיים, חברות הייטק וגם גופים ציבוריים או ממשלתיים להסתמך על מאגרי נתונים ממוחשבים. מדובר למעשה במסדי נתונים עצומים, עליהם מסתמך הארגון בתהליך קבלת ההחלטות, בניית האסטרטגיה העסקית, וכן בהיבטים רבים אחרים.

תפקידו של ה- data analyst או של האנליסט העסקי בחברות הללו מורכב, והוא כולל בתוכו את שלבי איסוף הנתונים וניתוח הדרישות לפתרון הבעיה, והפעלת כלי אנליזה ותוכנות מחשב לצורך ניתוח הנתונים והסקת המסקנות הנדרשות.

בסופו של דבר, נוגע האנליסט העסקי בהיבטים מגוונים בתוך הארגון, כאשר תהליכי עיבוד הנתונים והפקת התובנות עשוי להתבצע במסגרת פרויקטים זמניים או תהליכי טיוב ואופטימיזציה מתמשכים בתוך הארגון.

על מנת לפשט את תפקידו של האנליסט העסקי, נוכל לקחת כדוגמא מספר ערוצים בהם יוכל להשתלב בתוך חברות BI. החברות הללו, אשר משתמשות בפלטפורמת BI לניתוח המידע הפנים הארגוני, מגייסות אנליסטים עסקיים שיסייעו בתהליכי הגדרת המטרות העסקיות של החברה ובטיוב התהליכים שמתבצעים בתוך הארגון.

כך לדוגמא, עשוי אנליסט הנתונים להפעיל כלי תוכנה לניתוח טבלאות נתונים, ולהיעזר בהבנה והידע העסקיים שצבר, על מנת לשפר את שרשראות האספקה והתהליכים הלוגיסטיים בארגון (ניתוח מידע אודות זמני האספקה, חוסרים בחומרי הגלם, תהליכי המשלוח, זיהוי נקודות כשל בתהליך הייצור וכו).

דוגמא אחרת יכולה להגיע מתחום הגבייה והחשיפה. שם יצטרך האנליסט העסקי לעסוק בניתוח של תהליכי בקרה תקציבית, איסוף מידע אודות הרווח השנתי של החברה, צעדים אסטרטגיים אותם יש לנקוט בהתאם לנתונים על מנת להגדיל את מחזור המכירות וכן הלאה.

לחצו כאן לכל קורסי ה- Data Analyst

אנליסט עסקי

אנליסט עסקי – כלים נדרשים ואפשרויות לפיתוח קריירה

כפי שניתן לראות, תפקידו של האנליסט העסקי משתנה בהתאם לאופי החברה בה הוא נמצא. עם זאת, בין אם מדובר בארגון פיננסי, חברה ציבורית או חברת היי טק, אנליסט הנתונים נדרש להפגין ידע נרחב בתחום העסקי, לצד יכולת טכנית גבוהה.

היכולת הטכנית כוללת ידע נרחב בכלי תוכנה ואנליזה שונים. בין היתר, ניתן לציין תוכנות פופולאריות כמו אקסל, SQL, וכלי BI נוספים כמו פלטפורמות Power BI ו- Tableau. לצד אלו, חשוב לציין גם טכניקות של machine learning, ולעיתים גם עבודה בסביבת ענן.

כל הכלים הללו מאפשרים לאנליסט העסקי להגיע לתובנות העסקיות ולגשת למאגרי הנתונים בצורה מהירה ויעילה.

לצורך הפקת תובנות עסקיות והגדרת הצרכים העסקיים של הארגון, רבים מהאנליסטים העסקיים מגיעים גם עם רקע בתחום הפיננסי או העסקי. כך למשל, אנליסטים עסקיים שעובדים במחלקות פיננסיות או ענפים תפעוליים, הם בעלי תואר בכלכלה חשבונאות או מנהל עסקים, במקביל להיותם מומחים טכניים.

האופציות להתפתחות מקצועית בתחום ה- Data Analysis מגוונות גם כן. בתור תפקידים התחלתיים, ניתן להתברג בתור Operation Analyst, Customer Data Analyst, BI Developer, Financial Data Analyst, Market Research Analyst ועוד אחרים.

תפקידים מתקדמים יותר יאפשרו לאנליסט העסקי לבחור בין תפקידים ניהוליים יותר, לבין תפקידים טכנולוגיים עמוקים שמצריכים ידע רחב יותר בתחום התוכנה לשם פיתוח כלי BI למשל.