• אני מאשר/ת קבלת דואר בנושא קורסים ואירועים מנאיה קולג'.


  תאריכים: 26/4/17

  קהל יעד: מועמדים בעלי רקע טכנולוגי בסיסי.

  משך / תקופה: כ- 8 חודשים

  SQL Server Guru DBA and Data Architect

  הקורס המעודכן עם תכנים מתקדמים וחדשניים!

  תיאור התחום והתפקיד

  מנהל בסיס הנתונים (Database administrator) הינו תפקיד מרכזי וחשוב בכל ארגון שיש בו מערכות מידע ויש לו אחריות נרחבת על מגוון נושאים הקשורים לניהול המידע המאוחסן בבסיסי הנתונים והעבודה מולו. ה-DBA עוסק באבטחה (Security), שרידות (Survivability), ביצועים (Performance), זמינות (High Availability), מסייע בפיתוח וכוונון שכבות הקוד האפליקטיבי שעובדות מול בסיס הנתונים ועוד.

  כיום, העולם הטכנולוגי מתמקד בנכס עיקרי ומרכזי שהוא נתונים ומידע. תפקיד ה-DBA התפתח מאוד בשנים האחרונות והפך להיות מבין המקצועות המבוקשים והנחשקים בשוק ההייטק העולמי.

  באופן מסורתי תפקידי ה-DBA מתחלקים לשתי נישות מרכזיות:

  DBA אפליקטיבי אחראי על האפליקציות שעובדות מול בסיס הנתונים. הוא עובד מול בעלי תפקידים שונים האחראיים על האפליקציה בתוך הארגון, כגון מנתחי מערכות, מפתחים ואנשי ה-QA, ולעיתים אף מול משתמשים ולקוחות מחוץ לארגון. ה-DBA צריך לשלוט היטב בשפת SQL, שהיא שפת השאילתות, וגם ב-Transact-SQL, שהיא שפת התכנות של ה-DB. זאת כדי לסייע למפתחים בכתיבת קוד תקין ויעיל ופעמים רבות לתקן בעיות בשליפות או בקוד שמישהו אחר כתב. כמה מתפקידיו המרכזיים:

  • שותף מרכזי בעיצוב הסכמה (DB design) – אחראי שהמידע יאוכסן באופן חכם, יעיל ומותאם לאופי העבודה מולו.
  • פיתוח קוד ב-Database - מסייע להחליט איזה קוד ירוץ בצד של האפליקציה (Application server) ואיזה קוד ירוץ ב-DB (Stored procedures), ואף מסייע בכתיבת הקוד עצמו כך שירוץ ב-DB באופן מיטבי ויעיל.
  • שיפור ביצועים של עבודת האפליקציה מול ה-DB (Performance Tuning) כולל זיהוי צווארי בקבוק ופעולות כבדות, ניתוח תכניות פעולה של פקודות ה-SQL ומציאת דרכים לשיפור וייעול הגישה למידע.

  DBA תשתיתי עובד צמוד עם אנשי ה-IT ועבודתו יותר "System-ית" במהותה. הוא אחראי על הבריאות הכללית (Health and sanity) של ה-DB ובתחומי אחריותו נושאים שונים כגון שרידות (גיבויים ושחזורים), אבטחה, זמינות, רמת הביצועים ותחזוקה שוטפת של בסיס הנתונים.

  היום בארגונים יש יתרון גדול ואף דרישה ל-DBA שהוא גם תשתיתי וגם אפליקטיבי, גם אם בסופו של דבר לכל אחד יש את ההעדפה האישית שלו שמובילה להתמקצעות באחד מהתחומים. בוגרי הקורס יוצאים לשוק עם הידע והבסיס הדרושים להשתלבות קלה ומקצועית בשני התחומים, ולרוב גם עם העדפה לאחד מהם והבנה אם מתאים להם יותר תפקיד DBA שאופיו אפליקטיבי, תשתיתי או היברידי, שמשלב את שני התחומים.

  בנוסף לתפקיד ה-DBA המסורתי, אנו כוללים בקורס התייחסות לתחומי ידע נוספים שמהווים יתרון משמעותי ל-DBA שיוצא לשוק של היום:

  Big Data & NoSQL – בשנים האחרונות אנו עדים למהפכה בכל הנושא של עבודה מול מידע. בסיסי הנתונים הרלציוניים הגדולים שנמצאים אתנו מאז שנות השבעים הגיעו במקרים רבים לקצה גבול היכולת שלהם – קצב ייצור המידע, הנפחים העצומים ושלל סוגי המידע לא תמיד מתאימים לאופן שבו בסיס נתונים מסורתי בנוי ועובד. מתוך המציאות החדשה הזו מתפתח בשנים האחרונות בקצב מסחרר תחום ה-Big Data וטכנולוגיות ה-NoSQL. מדובר במגוון רחב של כלים וטכנולוגיות שעובדות יחד עם בסיס הנתונים הרלציוני ונותנות מענה לדרישות החדשות.

  Cloud computing – מגמה נוספת בעולם ניהול המידע היא מעבר גדל והולך לקבלת שירותי אחסון ומחשוב ב"ענן". בסיס הנתונים יכול כיום להיות שירות שהארגון מקבל מספק כגון Amazon, Microsoft Azure ואחרים, וה-DBA מנהל אותו מרחוק דרך כלים ייעודיים.

     כל הזכויות שמורות © נאיה קולג’ 2017