מיהו אנליסט נתונים (Data Analyst) – באנו לעשות לכם סדר

החיים הם תופעה דינמית, המשתנה תמיד, וכך גם שוק העבודה, אשר לא פוסק מלהתפתח ולהשתכלל. מקצועות שבעבר נחשבו מבוקשים נעלמים, ובמקומם צצים מקצועות העולם החדש, הדיגיטלי, הגלובלי, והממוחשב.

אנליסט נתונים – Data Analyst הוא אחד המקצועות החמים בעולם הדיגיטל ומסדי הנתונים, יחד איתו מגיעים מושגים כמו ביג דאטה – Big Data, דאטה סיינטיסט – Data Scientist, וכמובן BI – Business Intelligence, הוותיק. אז כפי שנאמר, באנו לעשות לכם קצת סדר בבלגן.

איך הגענו לכאן?

זוכרים את העידן בו במקום סופרמרקטים ענקיים, היו מכולות שכונתיות, ובעל המכולת היה רושם בפנקס את הקניות שלך על החשבון אם לא היה לך כסף בכיס? אז ככל שהעולם נהיה ממוחשב, ועסקים וחברות גדלו והתרחבו ובייחוד מאז שהאינטרנט נכנס לחיינו, ניהול פנקסים בעזרת עיפרון, כבר מזמן אינו מספיק על מנת לארגן ולעקוב אחרי כל הנתונים של עסקים, בפרט כאלו המתרחשים במרחב האינטרנטי. יתרה מכך, מסדי הנתונים הולכים ומתרחבים, והמונח Big Data מתייחס למסדי נתונים גדולים במיוחד, המצריכים התמחות וידע מתאימים, בכדי להפיק מהם את המידע הנחוץ להתייעלות וארגון אופטימאליים של חברות. שימוש באקסל כבר לא מספק מענה מתאים, ואנליסטים נדרשים להשתמש בכלים מתקדמים כמו SQL, SAS, POWERBI, TABLEAU ודומיהם.

מהו ניתוח נתונים?

אז מה זה בעצם ניתוח נתונים? ניתוח נתונים הוא סקירה ועיבוד של מסד הנתונים, בדרך שתיתן מענה לשאלות בנוגע להתנהלות החברה ותעלה כיוונים לשיפור התפקודים השונים בארגון. כאשר מונחים לפניך אינספור נתונים, המאורגנים בשיטות שונות, עליך להכיר את הדרכים בהן המידע נאגר, ולהבין את משמעותו של המידע, לאחר מכן, עליך לדעת איזו שאלה לנסח בכדי לקבל תשובה הנובעת מן הנתונים ומצביעה על רמת התפקוד. ניתוח נתונים טוב יאתר כשלים בתפקוד, ויצביע על הדרכים האפשריות לתקן את הליקויים בארגון.

דאטה אנליסט – Data Analyst

אז הבנו מהו ניתוח נתונים, עכשיו עלינו להגדיר מיהו מנתח הנתונים – הדאטה אנליסט, זאת אומרת, מיהו מנתח נתונים מוצלח. דאטה אנליסט טוב צריך להיות מאסטר בעבודה עם בסיסי נתונים, הוא צריך להכיר את הכלים הטכנולוגיים המתקדמים לפילוח, אפיון, איתור וארגון נתונים. דאטה אנליסט צריך לדעת לנסח ולשאול את השאלות הנכונות, על מנת לקבל תשובות אפקטיביות, וכן להבין להיכן יש לצעוד, ומה ניתן לעשות עם התשובות שהתקבלו. חשוב לזכור, שדאטה אנליסט מתמחה בניסוח שאלות שיתנו תשובות לגבי הדרך בה ניתן לייעל את התנהלות החברה, שכן היכולת לנסח את השאלה שתענה על צורכי החברה, היא ההופכת את הדאטה אנליסט למקצוען.

פיתוח BI – בינה עסקית

BI הוא תחום בטכנולוגיית המידע העוסק בבניית מערכות העוזרות לארגון להפיק מידע משמעותי מבחינה עסקית מתוך מכלול הנתונים הנאספים על ידיו. מערכות הבינה העסקית מספקות מידע היסטורי, מידע עכשווי ותחזיות בנוגע לפעילות העסקית, ובעזרתן ניתן לאתר דפוסים משמעותיים לניהול של ארגון, וליצור דוחות התראות ואיתותים לצורך קבלת החלטות ניהוליות. תפקידם של אנשי ה-BI הוא, באופן כללי, ליצור עבור מנהלים ועובדים מערכות וכלים תומכי החלטה המתבססים על הררי הנתונים הנמצאים בחברה/עסק/ארגון. בתחילת הדרך המקצועית של פיתוח ה- BI עוסקים בעיקר בפיתוח התהליך הטכני ובבניית הדוחות, אך עם הניסיון שצוברים מקבלים עצמאות גם באיפיון ובעבודה אל מול הלקוחות ישירות. האופן בו מתבצע פיתוח התהליך הטכני משתנה בין חברה לחברה, אך לרוב לא מצריך תכנות בשפת קוד. בד"כ נעשה שימוש בכלים ייעודיים המהווים פלטפורמות לפיתוח מובנה. בנוסף, קיים שימוש רב ב-SQL. בחברות גדולות, אנשי BI מייצרים מצע טכנולוגי המאפשר את עבודתם של האנאליסטים (הניתוחית) בהמשך.

דאטה סיינטיסט – Data Scientist

לעומת הדאטה אנליסט, שבוחן מה קורה בעסק ומה יש בנתונים, הדאטה סיינטיסט בוחן את הלמה והאיך, מדוע קורה אירוע א', ואיך ניתן לארגן את המידע כך שיקרה אירוע ב'. מדען נתונים מארגן את המידע בצורה טובה, נקייה וברורה יותר, בונה מודלים ליצירת תחזיות עסקיות, ויוצר כלים עבור האנליסט וטכנולוג המידע, ה- IT.

מצורף וידאו קצר שעומד על ההבדלים בין השלושה:

הגדרת תפקידים נכונה

קיים בלבול בשוק לגבי הגדרות תפקידיהם של אנשי BI, Data Analysts, ו Data Scientists. לעתים נראה כי בעלי חברות מבקשים למצוא אדם אחד שיבצע את שלושת התפקידים, אולם כל תפקיד דורש ידע ומיומנויות שונים, וניסיון למצוא את כל הידע והיכולות באדם אחד הוא לא מציאותי. אדם אחד, כמה שיתאמץ, וכמה שיהיה מוכשר, לא יוכל למלא את שלושת התפקידים על הצד הטוב ביותר.

קורס דאטה אנאליסט של נאיה

נאיה קולג'- המכללה הטכנולוגית המובילה בישראל בתחום הנתונים והמידע, היא המכללה היחידה מסוגה בארץ המציעה את הקורס דאטה אנאליסט (אנליסט נתונים). קורס דאטה אנאליסט מתאים לעובדים בחברות שונות הנדרשות לעסוק במידע ולהשלים את הצד הטכנולגי בעבודה זו. בעלי תוארים בכלכלה, סטטיסטיקה, חשבונאות, ניהול, או מדעי הרוח, הזקוקים לכלים טכנולוגיים לעיבוד מידע. שיתוף פעולה בין דאטה אנאליסט לאנשי הבינה העסקית בחברה יאפשר ניתוח מסדי נתונים גדולים, האופייניים לחברות מפותחות בימינו, ויישום מסקנות ותיקונים לשיפור ההתנהלות בחברה.

לשאלות ופרטים נוספים, פנו אלינו בטלפון מספר 073-2865544. נשמח לענות על כל שאלה ובקשה.