לימודי SQL

מה זה SQL

שפת התכנות SQL – Structured Query Language נועדה לטפל ולעבד מידע בבסיסי הנתונים היחסיים. ובמילים פשוטות "שפת שאילתות מובנית". בעזרת פקודות SQL מעדכנים נתונים בטבלאות או מקבלים מהן נתונים. שפה זו מבוססת על אלגברה רציונלית ובעזרתה ניתן לשלוף נתונים, לעדכנם וגם לייצר טבלאות ולשנות אותן. SQL ידועה כאחת משפות התכנות הראשונות המיועדות למסד הנתונים, היא הנפוצה ביותר היום בתחום, יש לה מספר גרסאות (דיאלקטים) והיא תלויה בבסיס הנתונים שאנחנו עובדים אתו (Oracle, MySQL וכו').

SQL אינה שפת תכנות מלאה שכן היא חסרה פקודות לוגיות חשובות ומשפטי בקרה, ומסיבה זו יש צורך בשילובה עם שפות תכנות נוספות לעיתים. יחד עם זאת, מכיוון שהדרך המקובלת ביותר כיום לאגור מידע היא באמצעות מסדי נתונים יחסיים, ידועה שפת ה-SQL ככזו המספקת מענה מתאים לצרכים הרלוונטיים לתחום זה.sql code

כאשר אתה משתמש ב-SQL, עליך להשתמש בתחביר הנכון. תחביר הוא הקבוצה של כללים לפיו הרכיבים של שפה משולבים באופן תקין. תחביר SQL המבוסס על תחביר באנגלית. כאמור-ניתן להשתמש באותו משפט SQL בבסיסי נתונים שונים, הפועלים בדרכים שונות לחלוטין. אי תלותה של SQL במבנה הנתונים, בנוסף על עוצמתה של השפה (מאפשרת לאחזר חתכים מורכבים בפשטות רבה) מביא להגדלת הפריון של מתכנתי השפה, והתפשטותה למשתמשים שאינם מתכנתים, הפכו אותה לשפה המקובלת ביותר כיום בניהול בסיסי נתונים.

SQL – שימושים רבים לה

השפה איננה רק שפת שאילתות, אלא למעשה שפת הנתונים המקיפה ביותר, המאפשרת קשת רחבה של עבודה מול בסיס נתונים. החל מיצירת טבלאות סטטיות, אינדקסים, ויצירת טבלאות דינמיות מדומות (View). הגדרת אילוצים עסקיים (Assertions), ויצירת טריגרים (הדקים). דרך קריאת נתונים בדרכים מגוונות, הכוללות פעולות בין טבלאות (כמו צירוף נתוני טבלאות ופעילות של איחוד וחיתוך בין נתוני טבלאות). וכלה במניפולציה על נתונים כמו הוספת רשומות, עדכונן ומחיקתן, ואף אבטחת נתונים וניהול תנועות. במקרים רבים השאילתות עצמן חבויות מאחורי ממשק משתמש ידידותי, אשר יוצר שאילתות כחלק מעבודתו. לדוגמה חלק ניכר מהמערכות שאנו מכירים או משתמשים נעשה באמצעות שאילתות אלו. כמו: ממשק הכספומט שאנו משתמשים בו, מערכות לנציגי השירות והתמיכה בלקוחות המתעדים פרטים עלינו כלקוחות ועל האינטראקציות שלנו עם החברה ועוד…בכולן יש הפעלה ושימוש בשאילתות SQL מאחורי הקלעים, באופן שהמשתמש (הלקוח/המוקדן) אינו צריך להיחשף למבנה הפנימי ולתחביר המדויק שלהן.

מה מציעים לימודי SQL

לימודי SQL מוצעים, כאמור, על ידי מסגרות לימוד שונות ונולדו לאור הביקוש הרב לאנשי מקצוע מתמחים בתחום ה-DATA. הלימודים מציעים סביבה לימודית, המתבססת על שפת תכנות פשוטה וקלה ללמידה (באופן יחסי), דבר המתאפשר הודות לכלים הרבים, אליהם נחשפים הסטודנטים במהלך הקורס. ניתן למצוא כיום תוכניות לימוד מקיפות מאד וגם כאלו הנחשבות לבסיסיות. ישנם קורסי לימוד SQL המיועדים למתחילים ללא רקע, וכאלה המתאימים למתקדמים. ישנם קורסים המתקיימים בשעות הבוקר וקורסים המתקיימים בשעות הערב. הלימודים כוללים מפגשים עיוניים, תיאורטיים, ומפגשים מעשיים שבהם ניתן לתרגל את חומר הלימוד.

מבין נושאי הלימוד של הקורסים העוסקים בתחום, אפשר למצוא את הנושאים הבאים: תחזוקת רשתות, פיתוח פרוצדוראלי, תכנות ב-SQL, TSQL, התקנת SQL SERVER, אבטחת מידע, גיבויים ושחזורים, מבוא לארגון קבצים ועוד. כחלק מתנאי הקבלה ללימודי SQL, יש להציג ידע וניסיון הרלוונטי לתחום (כאשר מדובר בקורסים מתקדמים יותר) או, לכל הפחות, היכרות עם מערכות ההפעלה השונות ואוריינטציה טכנולוגית ברמה טובה. למעוניינים לעסוק ב-SQL דרושים ידיעת השפה האנגלית כמו גם שליטה במחשבים.

מדוע כדאי לבחור במכללה מקצועית

היתרון הבולט של מסגרות לימודיות מקצועיות היא האפשרות לקבל את מלוא הכלים החשובים כדי לעסוק בתחום הפיתוח באמצעות SQL. את הלימודים מעבירים מדריכים מקצועיים בעלי רקע וניסיון בתחום. מכיוון שהם כוללים גם שיעורים מעשיים, יוצאים בוגרי המכללות המקצועיות, בתום תקופת הלימודים, אל השוק כשיש בידיהם את כל מה שהם צריכים כדי להשתלב בתפקידים השונים המערבים ומצריכים ידע וניסיון פרקטי בשפת SQL. בשל המגוון הרחב של המסלולים המקצועיים, יכול כל אחד המתעניין בתחום, למצוא את המסגרת המתאימה לו תוך התייחסות לרמה שלו ולידע המתאים בתחום.

אפשרויות התעסוקה העומדות בפני בוגרי הקורס

התשובה לשאלה תלוי ברמת הקורס שעברתם וכמה צללתם לעומק השפה, הטכנולוגיות ובכלל לתחום הנתונים והמידע בו שפה זו מתמחה בעיקר. בוגרי לימודי SQL, בעלי תעודת סיום הקורס, יכולים להשתלב כמפתחי SQL בחברות השונות. בשנים האחרונות ישנו ביקוש רב מאד לאנשי מקצוע בתחום ה- DATA, למפתחים בעזרת שפת SQL, אנליסטים המתחקרים בסיסי נתונים (שאילתות) באמצעות השפה כחלק מעבודתם ובוגרי הקורסים השונים בתחום יכולים למצוא בקלות רבה עבודה במסגרתה יישמו את שלמדו. אלו יכולות להיות משרות בחברות ההייטק, חברות סטארט אפ, במגזר הציבורי, הפרטי ועוד. זאת מאחר ותחום הנתונים והמידע רלוונטי לכל עולמות התוכן והמגזרים השונים בשוק העבודה הישראלי והעולמי.

אם אתם מעוניינים להיכנס לתחום מבוקש כיום בשוק העבודה, לימודי שפת SQL יכולים בהחלט להוות את הבסיס לקריירה מצליחה בתחום הנתונים ןהמידע בארגונים וביכולתכם יהיה לפתח זאת להתמחויות שונות בהם שפת SQL מהווה את הבסיס המקצועי למשרה הנחשקת.

אנו בנאיה קולג' מתמחים בהכשרות מקצועיות בתחום זה ונשמח לסייע ולייעץ בנושא: 073-2865544